TŁUMACZENIA

język rosyjski

korepetycje

Liczba osób posługujących się j. rosyjskim:

250-300 milionów

Najdłuższe rosyjskie słowo:

Ma 55 liter: тетрагидропиранилциклопентилтетрагидропиридопиридиновые i oznacza modulatory aktywności receptorów chemokin.

Słowo roku 2018:

novichok (ros. новичок) – grupa domniemanych bojowych środków trujących o działaniu paralityczno-drgawkowym, które miały zostać wynalezione w Związku Radzieckim w latach 70. XX wieku, a następnie być badane i produkowane do wczesnych lat 90. W marcu 2018 Wielka Brytania oskarżyła Rosję o użycie nowiczoku do otrucia byłego rosyjskiego szpiega Sergieja Skripala.

Moje ulubione słowo

babochka (ros. бабочка) – motyl 

Słowo babochka pochodzi z języka prasłowiańskiego, wspólnego prajęzyka dawnych Słowian, z którego później wykształciły się języki słowiańskie, w tym język polski. Powstało od prasłowiańskiego słowa babъka, które oznacza babcię, kobietę starszą. W czasach Prasłowian wierzono, że motyle są duszami zmarłych i stąd zaczęto nazywać je babciami.

Język rosyjski. Moskwa, sobów Wasyla Błogosławionego.

Język rosyjski

Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) to jeden z sześciu języków ONZ oraz lingua franca we wszystkich byłych republikach sowieckich oraz w dużej części Europy Wschodniej.

Język rosyjski należy do grupy języków wschodniosłowiańskich, wywodzących się z rodziny języków indoeuropejskich. Język pisany jest oparty o alfabet, zwany grażdanką, wywodzący się z cyrylicy. Posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln osób. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie, Kazachstanie i na Białorusi.

Język rosyjski zajmuje piąte miejsce pod względem ilości osób posługujących się nim. Z języków indoeuropejskich bardziej popularne są tylko języki angielski oraz hiszpański.

Rosyjski to także jeden z języków kosmosu. Obecnie NASA wymaga od wszystkich swoich aplikantów, którzy pragną zostać astronautami znajomości tego języka.

 

Usługi

Szukasz tłumacza, korepetytora lub copywritera? Jeśli tak, to do dobrze trafiłeś! 

Dowiedz się więcej lub napisz do mnie korzystając z formularza umieszczonego poniżej.

Kontakt

Magdalena Furga

tel: +45 533 567 573
e-mail: mfurga@triglota.pl