TŁUMACZENIA
język polski
korepetycje
Liczba osób posługujących się j. polskim:
około 50 milionów
Najdłuższe polskie słowo:
Ma 54 litery: dziewięćsetdziewięćdziesięciodziewięcionarodowościowego
Słowo roku 2018:
ancymonek pot. urwis udający niewiniątko
Moje ulubione słowo
furgać ndk – furgnąć dk; fruwać, latać; w przenośni – szybko biegać;
Słowo chociaż zapomniane już przez większość Polaków nadal używane jest w gwarze góralskiej i gwarze cieszyńskiej. To od niego pochodzi nazwisko Furga.
Język polski
Język polski, polszczyzna, skrót pol. to język należący do grupy języków zachodniosłowiańskich (do której należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiącej część rodziny języków indoeuropejskich. Za najstarsze w języku polskim uchodzą dwa zdania: Day, ut ia pobrusa, a ti poziwai zapisane w 1270 na karcie 24 tzw. Księgi henrykowskiej oraz Byegaycze, byegaycze! (…) Gorze szą nam stalo! zapisane w latach 1455–1480 w Rocznikach, czyli kronikach sławnego Królestwa Polskiego spisanych przez Jana Długosza
Polski alfabet (jak większość alfabetów krajów europejskich) powstał na bazie alfabetu łacińskiego i składa się z 32 liter, z czego dziewięciu z nich nie znajdziemy w żadnym innym alfabecie. Są to: ą, ć, ę, ł, ń ó, ś, ż, ż.
Obcokrajowcy uczący się języka polskiego często zauważają, że obok sportów narodowych takich jak piłka nożna, czy skoki narciarskie Polacy powinni również umieścić słowotwórstwo. Przykładowo, z czasownika „lecieć” można stworzyć „wylecieć”, „nalecieć”, „ulecieć”, „polecieć”, „przelecieć”, „przylecieć”, itd… i każde z tych słów ma inne znaczenie!
W języku polskim w porównaniu z innymi językami występuje bardzo wiele zdrobnień. Polacy uwielbiają zdrabniać wszystko, zaczynając od imion – Jasiu, Michaś, Krysia, rzeczy (kawusia, pieniążki), poprzez zwierzęta (piesio, koteczek), a na rzeczownikach odczasownikowych kończąc (biegusiem, śmigusiem). Zdrobnienia w języku polskim mają często mocne zabarwienie emocjonalne. Zwykle jest to zabarwienie pozytywne, ale Polacy chętnie również używają zdrobnień ironizując lub wypowiadając się o czymś z sarkazmem, np. bunt – buncik, Warszawa – Warszawka.
Usługi
Szukasz tłumacza, korepetytora, korektora lub copywritera? Jeśli tak, to do dobrze trafiłeś!
Dowiedz się więcej lub napisz do mnie korzystając z formularza umieszczonego poniżej.
Kontakt
Magdalena Furga
tel: +45 533 567 573
e-mail: mfurga@triglota.pl